Ako na opravy v byte alebo dome

Ako na opravy?

Potrebujete niečo doma opraviť? Neviete ako a kde začať? Desíte sa koľko to bude stáť? A už vôbec sa v danej oblasti neorientujete? Prečítajte si pár užitočných rád, ktoré vám pomôžu zorientovať sa a správne rozhodnúť.

V prvom rade sa zamyslite, aký je problém a skúste ho identifikovať. Niektoré poruchy sú zrejmé, niektoré menej. Napríklad, keď sa nedá zavrieť hlavný prívod vody, alebo tečie radiátor, tak je to jasné na prvý pohľad. Ak však nefunguje elektrická zástrčka, alebo nám na múre vznikol mokrý fľak, tak to bude zložitejšie. Aby ste si aspoň ako tak spravili predstavu o cene opravy, skúste si predstaviť, alé všetky úkony musí opravár spraviť, aby to opravil.

Ako prvú položku musíte rátať výjazd technika k vám domov. Aj to stojí nejaký čas a údržbár si ho musí započítať. Cena výjazdu býva rôzna od cca. 10 EUR až po 50 EUR. Na toto sa určite pýtajte ako prvé. No a potom si skúste v hlave predstaviť, čo ten človek bude všetko robiť.

Tak napríklad ak ide o výmenu tečúceho ventilu.

  • musí kúpiť a priniesť nový ventil a pár fitingov
  • k ventilu sa musí dostať, možno bude potrebné presunúť alebo odmontovať veci, ktoré zavadzajú, v horšom prípade spraviť dostatočný manipulačný otvor
  • musí odstaviť vodu v stupačke (šachte)
  • musí ventil odmontovať
  • nový ventil musí namontovať
  • musí vrátiť veci na pôvodné miesto

Tieto všetky úkony musí údržbár spraviť, aby opravu dokončil. Ak si orientačne predstavíte a zrátate čas a vynásobíte to hodinovou sadzbou údržbára, vyjde vám orientačná cena opravy bez materiálu. Jednoducho si to všetko spíšte na papier a potom to porovnajte s cenou, ktorú si údržbár pýta. Ak to plus mínus sedí, tak je to v poriadku, ak je rozdiel veľký, tak sa treba pýtať. Vždy je dobre cenu dohodnúť dopredu, avšak treba myslieť na to, že údržbárske práce sú občas nevyspytateľné a môžu sa v súvislosti s tým vyskytnúť veci, ktoré sa nedajú odhadnúť. Napr. ten vodovodný rozvod môže byť v takom dezolátnom stave, že sa tam ventil jendoducho nedá vymeniť a musí sa vymeniť aj kus potrubia. Vtedy musíte samozrejme počítať s vyššímy nákladmi. Ešte vás upozorním na skutočnosť, že niektoré firmy posielajú aj dvoch pracovníkov naraz a vtedy musíte hodinové náklady násobiť dvomi, čo takisto môže opravu predražiť. Hlavne ak ide o činnosť, ktorú zvládne aj jeden človek.

Hodinové sadzby sa líšia medzi profesiami, od stavebných vecí, kde začínajú od 8 EUR/h, vodári 10-12 EUR/h a napr. elektrikári si v pohode vypýtajú aj 20 EUR/h (tieto ceny samozrejme závisia aj od regiónu, vo väčších mestách bývajú tieto služny drahšie)

Samozrejme ak sa vám nad tým nechce rozmýšľať alebo riešite urgentnú poruchu, budete musieť s cenou, ktorú si vypýtajú iba súhlasiť a veriť, že vás "nenatiahli" :). Avšak aj takto jednoducho sa viete o cene aspoň trocha baviť.

Na obrázkoch si môžete pozrieť, čo všetko nájdeme u našich klientov. Takéto krásne rozvody sme našli v byte. Na poslednom obrázku uvidíte, že po našom odbornom zásahu to vyzerá o dosť lepšie :)